SAJ 2008
Cheb v roce 1938
březen
Hitler obsazuje Rakousko, německé aktivistické strany vystupují z vlády a členstvo přechází většinou k Henleinově SdP.
Vyhrocují se pouze dvě světonázorová uskupení – boj mezi „vpravo“ a „vlevo“ – mezi přívrženci Henleinovy SdP a sociálními demokraty a komunisty.
Jen během několika dnů v březnu 1938 hlásí SdP v Chebu 1000 nových členů.
Každý sudetský Němec, který se nepodřídí jednotě a boji SdP, je veřejně vyobcován z německého společenství.
1. květen
V Chebu 35 000 účastníků manifestace SdP na náměstí, poslanec Wollner jednoznačně – náš německý světový názor je názorem národně socialistickým a hlásíme se k němu.
Češi spolu s německými soc. demokraty (asi 1500 osob) slaví na Masarykově (Divadelní) náměstí.
Stále častější potyčky mezi FS (Freiwillige Schutzdienst – Henleinovi ordneři) a formací RW (Republikanischer Wehr, též Rote Wehr – ochranné oddíly sociálních demokratů).
25. květen
Na chebském náměstí henleinovci pořádají manifestační pohřeb dvou zastřelených (21. května na cestě ke Zlatému vrchu) členů SdP, kteří na motorce nezastavili na výzvu policistů, oba ordneři jsou prohlášeni za mučedníky boje za německé právo a německou svobodu.
11. září
Branný sbor československých motoristů má sraz v Chebu u divadla. Dochází k bitkám mezi henleinovci a policií, na obou stranách zranění.
12. září
V Norimberku Hitlerova řeč o podpoře sudetských Němců, večer po projevu se před chebskou záložnou srocuje dav asi 4000 henleinovců, ordneři formují dva průvody, které táhnou městem a ničí české a židovské obchody. Celkem je zničeno a vyrabováno 38 obchodů. Skupina asi 200 henleinovců táhne k hotelu Volkshaus (Lidový dům) na náměstí B. Neumanna, které bylo sídlem oblastního, okresního a místního vedení německé sociální demokracie, odborů a dalších sociálně demokratických organizací. V hotelu se nacházelo kolem 100 sociálních demokratů a antifašistů z Chebu a okolí, kteří zde našli i s rodinami poslední útočiště. Na zabarikádované sídlo sociální demokracie dav zaútočil, rozbíjel okna, ale do bráněné budovy se mu vniknout nepodařilo. Policie poskytla ochranu až hodinu po půlnoci a zbytek fanatických útočníků se rozprchl. Druhý den, 13. září, se osazenstvo sociálně demokratické centrály pod policejní ochranou přesouvá do bezpečí na nádraží a odjíždějí do Stříbra.
13. září
Ráno v 7.30 na náměstí střelba na policejní hlídku, při přestřelce zastřelen ordner Niklas Gibtner, srocení na náměstí, v 11.00 vyhlášení stanného práva, situace se uklidňuje a náměstí obsazuje vojsko
14. září
V hotelu Viktoria u nádraží (hlavní sídlo SdP) vyjednává Henlein s členy Runcimenovy mise a sděluje jim, že již nejde o jednání o samosprávě, ale o sebeurčení a připojení k Říši a odjíždí s funkcionáři SdP z Chebu do bavorského Selbu.
V podvečer přichází policejní komisař Urban s 40 četníky provést domovní prohlídku hotelů Viktoria a Welzel, kde je předpokládán sklad zbraní. Četnící jsou uvítáni střelbou z kulometu a pistolí. Při přestřelce je zastřelen policista Jan Klenner a železničáři Emanuel Bláha a Jan Tejček. Dále byli usmrceni tři obyvatelé, mezi nimi i řidič redakce chebských novin Franz Dienel, který přivážel na nádraží noviny k odeslání. Po přivolání vojska a 4 pancéřových vozů byly oba hotely obsazeny. V hotelu Viktoria byly nalezeny zbraně a střelivo. Zatčen zaměstnanec SdP Georg Lleicht. Ostatní vzbouřenci utekli.
15. září
Je rozpuštěna ordnerská organizace FS a zakázána SdP.
17. září
Je založen sudetoněmecký Freikorps jako ozbrojená záškodnická organizace.
Začínají ozbrojené přepady obecních a státních úřadů podél hranic.
22. září
Ašský výběžek až po Hazlov je obsazen Freikorpsem a jednotkami SS.
28. září
U Horních Loman zastřelen členy Freikorpsu celník Rudolf Josiek.
30. září
U obce Křižovatky zastřelen člen finanční stráže František Karásek.
Večer před 20.00 opouští poslední český vlak směrem Plzeň Cheb, před půlnoci se stahují z Chebu poslední české vojenské jednotky.
1 říjen
Jednotky Freikorpsu obsazují Cheb.
13. říjen
Služebna gestapa v Chebu hlásí 971 zatčených antifašistů.
Celkově k německé sociální demokracii:
Německá sociálně demokratická strana (DSAP) měla v 30. letech 80 000 členů
Po Mnichovu prchá před nacisty ze Sudet kolem 30 000 politicky ohrožených osob z řad německých antifašistů, asi 7 000 z nich se podařilo později najít útočiště v zahraničí.
Kolem 20 000 členů německé sociální demokracie bylo po Mnichovu zatčeno a většina z nich (kolem 15 000) dlouhodobě vězněna či poslána do koncentračních táborů.
Zapojení německých antifašistů do bojů za osvobození republiky potvrzuje i počet sudetských Němců v československé armádě na západě. Z celkového počtu 2 738 mužů silné armády v prosinci 1943 bylo 334 sudetoněmeckých antifašistů, neboli 12,2 %.
Národnostní složení československé tankové brigády v roce 1944 ukazuje následující stav: 34,7% Čechů, 13,8% Slováků, 34,6% Němců, 8,7% Maďarů a 2,8% Židů.
(Boháč 2008, SAJ, Databáze 476)