Výstava Historické krovy Chebu a Hofu - tesařská tradice napříč hranicemi

13. června 2019 se konala slavnostní prezentace výstavy „Historické krovy měst Cheb a Hof – tesařská tradice napříč hranicemi“, na kterou veřejnost zvalo město Cheb a městský Nadační fond Historický Cheb.

V kostele Nanebevzetí Panny Marie na Františkánském náměstí v Chebu se sešlo kolem šedesáti příznivců této unikátní památky, mezi nimi představitelé města Cheb a Hof, členové správní rady nadačního fondu, dárce modelu krovu františkánského kostela, tesařský mistr Josef Hauer z Parksteinu, vynikající překladatel odborných textů o krovech PhDr. Jindřich Noll, průvodci prohlídkové trasy Pod chebskými střechami, zástupci památkové péče z Chebu a další. V úvodu zaznělo poděkování všem, kteří městu Cheb a jeho nadačnímu fondu umožnili tuto mimořádnou památku dále zkoumat a hledat souvislosti i za hranicemi u našich německých sousedů. Podobu a zajímavosti nejstaršího krovu v České republice, 700 let starého krovu presbytáře františkánského kláštera v Chebu a nejstaršího krovu v Hofu, téměř 600 let starého krovu nad východním křídlem kláštera klarisek pak představil stavební historik Michal Panáček. Seznámil přítomné s historickým propojením obou klášterů a na jeho základě pak vyslovil i hypotézu o možné spolupráci tehdejších tesařských mistrů při stavbě krovů těchto budov.

Po skončení odborné přednášky vznášeli přítomní konkrétní dotazy u modelu krovu a ještě i v křížové chodbě při společenském rautu. Závěrečná bohatá diskuze zúčastněných nás znovu ujistila, že postup města v prezentování tak jedinečné památky jako jsou chebské historické krovy, se ubírá správným směrem.

Krov z roku 1319

Nad presbytářem kostela Nanebevzetí Panny Marie v Chebu je zachován nejstarší známý krov na současném území české republiky datovaný dendrochronologicky do roku 1319. Jde o řadový vrcholně středověký krov s jednou úrovní hambalků a dvojicí patních vzpěr druhotně podélně provázaný věšadlovými vazbami s dvojitými stojatými stolicemi ve dvou úrovních.

Principem jeho původní konstrukce bylo původně dvacet stejných příčných vazeb ve tvaru přibližně rovnostranného trojúhelníka, ztužených v každém rohu vzpěrou a mezi sebou nijak neprovázaných, řazených v přibližně stejných rozestupech za sebou. Základní tvar původního krovu má rozpon cca 10, 5 m a délku přibližně 20 metrů, na východní straně je zakončený trojbokým závěrem.