Boháč 1999
V roce 1294 povoluje král Václav II. kazatelskému řádu dominikánů stavbu kláštera a kostela v Chebu. Město uvolnilo pro stavbu spáleniště v Kamenné ulici a již za dva roky nacházíme první písemnou zmínku o kostele zasvěceném sv. Václavovi. Stavba konventu a kostela byla dokončena v 1. čtvrtině 14. století. V roce 1314 kupuje řád část městského pozemku, na kterém vybudoval novou komunikaci spojující Kamennou ulici a Jánské náměstí. Nová Dominikánská ulice, ve které byl i původní hlavní vchod v západním průčelí kostela, se stala i písemně fixovanou hranicí oddělující klášter od židovské čtvrtě. Velikost a podobu gotického kostela neznáme. Během třicetileté války se kostel změnil v ruinu, část kláštera se zřítila a pozdější barokní přestavba zcela změnila základní stavební dispozici.
Počátkem sedmdesátých let 17. století povoluje město veřejnou sbírku na stavbu nového kostela a po významném finančním daru císaře Leopolda I. mohl být 30. srpna 1674 položen převorem Alexiusem Fuchsem základní kámen k novostavbě kostela. V roce 1689 byl nový kostel, který se stal jedinečnou raně barokní stavbou města, vysvěcen řezenským biskupem. Nový vstupní portál na východní straně s dvouramenným schodištěm a centrální nikou se sochou patrona kostela otáčí původní orientaci kostela o 180 stupňů směrem do Kamenné ulice. Jako projev díků císaři za velkorysý dar klášteru byla nad kamenným portálem umístěná velká říšská orlice.
Kostelní stavba bez věže s dvoupatrovou, pilastry dělenou trojdílní fasádou, zakončenou štítem s postranními volutami, představuje typ stavby přejímaný v kostelích dle římského jezuitského kostela Il Gesú. Sálový prostor bez kopule a příčné lodě je zaklenutý klenbou, pilíře nesou arkády kaplí s pozdně barokními oltáři v obvodových zdech, chór je od lodi oddělen triumfálním obloukem s plastikami dvou štukovaných andělů. Klasické členění stěn je potlačeno figurálním štukovým dekorem.
Vnitřní vybavení kostela pochází z 2. poloviny 18. století, pouze původní hlavní barokní oltář, s obrazem od Jeana Clauda Moonoa z roku 1702, byl v roce 1880 nahrazen novým, neorenesančním oltářem. Bohatě zdobená kazatelna na severní straně triumfálního oblouku z roku 1745 s protějším oltářem sv. Jana Nepomuckého z roku 1766 jsou dílem chebského řezbáře a sochaře Christopha Langra. Rovněž další oltář v jižní stěně, věnovaný řádovému světci, pochází z dílny chebského řezbáře Melchiora Dietricha. V jižní kapli pod emporou, zasvěcené Panně Marii, byla až v tomto století objevena v pozdně barokním oltáři původní gotická socha sedící P. Marie s Kristem v náručí z doby kolem roku 1350. Tato chebská pieta, přestože byla pozdějšími řezbářskými úpravami poškozena, představuje jedno z umělecky významných děl chebské gotické plastiky, které navazuje svým monumentálním pojetím na vrcholná díla mystických vertikálních piet.
Zároveň s dokončením stavby kostela byla zahájena výstavba nového kláštera. První část stavby pravděpodobně vedl ještě chebský pevnostní stavitel Abraham Leuthner. Po vykoupení a demolici dalších domů v Kammené ulici byla pak celá stavba dokončena Andreasem Burglerem v roce 1720. V dolním, severním křídle dvoupatrové budovy se nacházela hospodářská část s pivovarem a sladovnou, východní trakt k hlavní ulici a úzké křídlo podél Dominikánské uličky bylo určeno pro cely. Klášterní ambit uzavírala do dvora kuchyně a velký refektář, který byl během válečných událostí využíván jako lazaret. Po roce 1945 se majitelem kláštera stává stát, který jej interiérově upravil do podoby úřednického sídla.
Z původního vybavení kláštera, které pocházelo z řezbářské dílny Wilhelma Fischera a který pracoval pro klášter koncem 17. století, se nedochovalo nic. Po zrušení dominikánského konventu v Chebu bylo celé zařízení převezeno v roce 1936 do Plzně. O kdysi bohaté klášterní knihovně a archivu svědčí dochovaná nástropní freska v sále bývalé knihovny.Tato dosud autorsky neurčená malba, zobrazující v iluzionisticky pojaté perspektivě centrálního motivu krále Davida a královnu ze Sáby a doplněna v rozích postavami andělů jako alegorie umění a vědy, byla nejnověji určena jako dílo Eliase Dollhopa, významného mistra chebských barokních obrazů.
Přehled základních dat:
1294 - Václav II. povoluje stavbu kostela a kláštera v Chebu
1295 - první zmínka o kostele sv. Václava
1314 - vstupní portál v Dominikánské uličce
1422 - stavba kaple sv. Leonarda
1642 - zřícení části kláštera
1673 - císař Leopold I. přispívá na stavbu nového kostela
1674 - položení základního kamene kostela
1688 - zahájení stavby klášterního konventu
1689 - vysvěcení nového kostela
1700 – 1760 dodán hlavní interiér kostela
1720 - dokončena stavba klášterních budov
1730 – 1735 nástropní malby v klášterní knihovně
1775 - instalovány varhany od H. Troetschera
1880 - hlavní oltář nahrazen neorenesančním replikou
1936 - zrušení dominikánského kláštera v Chebu
(Boháč 1999,65-67)