PAMÁTKY
VÝZNAMNÉ VEŘEJNÉ STAVBY
GYMNÁZIUM
ZPĚT NA VÝPIS

Gymnázium
Chebské gymnázium, které je zmiňováno již kolem roku 1300 jako latinská škola, představovalo kolem roku 1800 pro město ne bezvýznamný hospodářský prvek, neboť bylo navštěvováno studenty z dalekého okolí, kteří bydleli a stravovali se u chebských občanů.
Latinská škola byla ve svých počátcích úzce propojena s kostelem sv. Mikuláše, učitelé byli členové řádu německých rytířů a byli podřízeni škole řezenského kostela. Již v 15. století dosáhlo město práva spolurozhodovat při přijímání učitelů a během další doby se stalo jediným dohližitelem nad školstvím.
Stará budova latinské školy byla v průběhu doby opakovaně přestavovaná. V roce 1821 přihlížel závěrečným zkouškám žáků Goethe a osobně vyznamenal nejlepší z nich. Školní budova byla v roce 1822 stržena.
Latinská škola měla v 16. století čtyři až pět tříd s pěti učiteli. V roce 1628 byla škola uzavřena a reformační komise propustila evangelické učitele. V roce 1629 byla škola znovu pod vedením jezuitů otevřena (do roku 1773) jako dvoutřídní s pouhými dvěma učiteli. Již v roce 1641 se jezuitům podařilo splnit své předsevzetí a zřídit školu s šesti třídami. Základním učebním cílem bylo nábožensko-teologické vzdělání a výuka latinského jazyka.
Po zrušení jezuitského řádu převzali v roce 1774 dozor nad chebskou latinskou školou piaristé. Ti rozšířili výuku o dějepis, zeměpis, přírodopis, matematiku a řečtinu a vyučovacím jazykem již nebyla latina, ale němčina. V roce 1850 se gymnázium zvětšilo na osm tříd a výuka se rozšířila o technické předměty. V zásadě ovšem zůstalo hlavní zaměření chebského gymnázia přísně humanistické.
(Katalog 1994,82)
Zobrazit více
