Siegl 1911
K historii chebské nemocnice
Zprávy o existenci nemocničního ústavu v Chebu sahají doprostřed poloviny 13. století.
Podle listiny v bavorském říšském archivu v Mnichově z 16. listopadu 1256 přenechává biskup Albrecht z Regensburgu špitálu blahoslavené Panny v Chebu více desátků. Tato listina podle vedlejší zmínky byla vyhotovena v tenkrát už ustaveném klášteru minoritů, dnes františkánů, v Chebu.
Jestli tento špitál byl určen jen pro přijetí onemocnělých řádových bratří či také pro světské lidi není známo.
Krátce před nebo po velkém požáru, kterým bylo město Cheb dne 16. dubna 1270 postiženo, postavila rada také špitál nemocných, a sice na úpatí Mostní brány, a pověřila jeho správou několik duchovních bratří, kteří si vedle postavili kostel svatého Ducha. Na popud krále Přemysla Otakara II. však přenechala rada jako stavitel a patronátní pán tento špitál krátce po zmíněném požáru křižovníkům s červenou hvězdou v Praze a vpředu uvedení duchovní bratří, kteří dosud nenáleželi k žádnému řádu, přistoupili se svým představeným Grossweinem k oněm křižovníkům. Se souhlasem komtura německých pánů Hermanna povolil pak také biskup Leo von Regensburg podle staré kopie listiny nalézající se v archivu z 14. září 1271 spojení kostelíčka a špitálu s klášterem sv. Bartoloměje v Chebu s pražským domem. Král Přemysl Otakar II. měl roku 1273 podle nezachovaného dopisu přenechat natrvalo chebským křižovníkům pro lepší udržování špitálu takzvaný Janský vrch, čili Špitální vrch, s více lesy, loukami a poli.
Tento prastarý klášter, v kterém nalezli azyl nemocní i neschopní práce, byl, jak se zdá, vedle špitálu německých rytířů až do konce 14. století jediný špitál v Chebu.
V archivu se nachází jedna kniha zápisů z roku 1394. Je v ní řeč také o špitále chudých dětí, neboť v ní neznámý běžně knihoval příjmy „pro chudé děti ve špitále“. Ze zápisů však není jisté, zda se tyto „chudé děti“ nacházely ve jmenovaném klášteru nebo zda ten špitál byl vlastní ústav.
Naproti tomu je jisté, že kolem přelomu tohoto století existoval už městský špitál zvaný Zádušní dům (Seelhaus) před Mostní branou, neboť od roku 1406 nacházíme četné odkazy a dary pro Zádušní dům před Mostní branou, v němž byli nemocní ošetřováni. Z jednoho originálního úpisu z 19. srpna 1441, podle něhož se Kunz Wüster zavázal radě zůstat věrný a pilný, je zjevné, že tento dům byl majetkem města.
Ještě v roce 1525 se používal Zádušní dům jako nemocnice. Teprve roku 1545 jej město prodalo, když před pěti lety, v roce 1540, postavilo Zádušní dům ve městě a sice „za školami“ (dnešní gymnazijní budovu).
Zde „za školami“ existoval totiž už v 15. století rovněž Zádušní dům spravovaný řádovými sestrami takzvanými „Regelschwester“. Když tyto řádové sestry zapálily 1488 Zádušní dům a, jak zapsal kronikář Hans Schönstetter, z neudaných důvodů jej opustily, rada postavila na spáleništi, které leželo mnoho let holé, novou nemocnici, zvanou Lazaret. Nemocnice pak byla rozšířena roku 1545 koupí Pottendörferischova spáleniště.
Tato nemocnice, která podle výdajových knih roku 1704 znovu vyhořela a roku 1705 byla opět postavena, sestávala z nízkého přízemního domu s dvěma pokoji pro nemocné vedle pokoje a kuchyně pro správce špitálu. V tomto stavu zůstala do třicátých let devatenáctého století.
Potřeba větší a lépe zařízené nemocnice byla začátkem posledně jmenovaného století stále citelnější. Roku 1816 navrhl chebský purkmistr Vinzenz Totzauer stavbu nové nemocnice a dále navrhl, aby se výdaje platily z krejcarového fondu, který platil erár od roku 1813. K projednání tohoto návrhu byli svoláni zástupci měšťanů a zemědělců na zvláštní zasedání. Ti s návrhem okamžitě souhlasili, mínili však, že by se se stavbou mělo počkat několik let, až krejcarový fond dosáhne výše předpokládaných nákladů. Tak se stalo. Roku 1836 činil stavební fond 10 402 fl. 10 kr. C.M.
Mezitím se vedla mnohá jednání ohledně staveniště a po početných komisích bylo konečně dohodnuto postavit novou nemocnici na městské ohradě pro stavební dříví před Lodní bránou.
Ještě v létě 1836 započala stavba nové nemocnice a 18. července tohoto roku byl položen základní kámen s pamětním listem v prostředku jižní fronty.
Stavbu řídil výbor zvolený měšťany ve vlastní režii. Dokončena byla r. 1839 a vyžádala si náklad 14 300 fl. 10 kr. C.M. Na zaplacení byl použit krejcarový fond a zbytek uhradily sbírky a příspěvky: samotný fond Komorních polí přispěl 2500 fl. C.M. Potřebné dřevo poskytlo město zdarma.
Od roku 1840 nesly všechny výlohy nemocnice městské renty.
Bylo navrženo pro vydržování nemocnice ustavit vlastní fond. Tyto snahy měly úspěch. Příspěvky cechů a další platby koncem roku 1844 dosáhly výše 6395 fl. A město mělo teď hradit jen stravování a otop.
Městská obec se ale snažila zbavit i těchto výdajů, neboť zde byli přijímáni přespolní nemocní a jejich stravování bylo podstatně dražší než domácích.
Podle protokolu z 30. prosince 1844 požádala rada vyšší místa, aby nová nemocnice byla samostatná a nezávislá na městských rentách a vydržovala se z vlastního fondu a že se z tohoto fondu má platit také polovina odměn dvěma lékařům a felčarovi.
Tyto žádosti povolil zemský úřad dekretem z 19. června 1845, Z 16104 a guberniálním nařízením z 2. prosince 1847, Z 71452 byly stanoveny stravovací taxy pro domácí a cizí.
Ale teprve výnosem místodržitelství z 26. dubna 1857, Z 17 509 byla chebská nemocnice na základě zaslaných dokladů o jejím zřízení a správě prohlášena za vlastní všeobecný léčebný ústav. Ve smyslu ministeriálního nařízení z 6. března 1855, Z 6382 a 4. prosince 1856, Z 26 641 „Výhoda náhrad stravovacích nákladů přislíbených ze zemského fondu, které jsou těmito ústavy podle pravidel jejich založení pro v nich přijaté nemocné oprávněně požadovány a které ani od samotných stravovaných ani od jiných podle všeobecných nebo speciálních předpisů, zvláštních smluv, zakládacích závazků apod. především fyzickým nebo morálním osobám hodným náhrady mohou být přineseny.“Tímto místodržitelským výnosem bylo také určeno, že chebská všeobecná nemocnice podléhá dozoru chebského okresního úřadu.
Výnosem chebského okresního úřadu z 28. června, Z 4795 byla pak stanovena ještě určitá ustanovení pro výpočet stravovacích sazeb a dalším výnosem téhož úřadu z 12. září 1859, Z 8541 bylo městské obci dáno právo požadovat náhradu stravovacích nákladů ze zemského fondu také pro domácí chudé nemocné, pokud jsou tyto náklady zcela nedobytné.
Dalšího rozšíření se dostalo pak všeobecné nemocnici roku 1881 koupí přiléhající reality č. 519 takzvané Schäckenově věže, která byla zařízena pro nemocné infekčními nemocemi a roku 1882 byla dána do užívání.
Vlastnické právo na vlastní nemocnici, sestávající ze stavební parcely č. 172, domu č. 532 a pozemkových parcel k.č. 37 a 38/2 je na základě odhadní listiny c.k. krajského soudu v Chebu z 13. září 1871, Z 4517, knihovní vložka Z 21522 včleněna pod 7. říjen 1871, taktéž vlastnické právo na stavební parcelu č. k. 600, dům 519 (Schäckenova věž) a sice v knihovní vložce Z 21519 na základě kupní listiny z 6. prosince 1881 na základě úředního výměru z 12. prosince 1881, Z 11531.
Všeobecná nemocnice před lodní bránou se stala však v posledních desetiletích nedostatečnou a její poloha a vybavení už neodpovídaly moderním požadavkům.
Proto byla v posledních letech vedena mezi okresním zastupitelstvem a městskou obcí Cheb se státními a zemskými úřady opětovná jednání ve věci stavby nové nemocnice. Ale všechna námaha obdržet od státu nebo země dotaci, zůstala bezvýsledná a město a okres Cheb za pomoci Chebské spořitelny musely konečně samy přistoupit ke stavbě nové nemocnice.
(Siegl 1911,132-4)