PAMÁTKY
VÝZNAMNÉ VEŘEJNÉ STAVBY
PĚVECKÁ HALA
ZPĚT NA VÝPIS

Pěvecká hala
Po zakoupení louky pod hradem, zvané Brühlwiese, městem Chebem v květnu 1898 bylo rozhodnuto postavit zde pro nadcházející spolkovou pěveckou slavnost českých Němců pěveckou halu. Během několika týdnů zde stavitel Josef Turner postavil za 6 351 zlatých první halu o rozloze 2400 m2 a v srpnu zde již vystoupili první pěvci. U příležitosti velké zemědělsko-lesnické výstavy v roce 1923 byla hala přestavěna a propojena krytým průchodem s další výstavní halou.
V lednu 1931 bylo rozhodnuto, že pro připravovanou sudetoněmeckou pěveckou slavnost v létě téhož roku v Chebu bude podle plánů městského architekta ing. Otty Schütze postavena nová hala. Koncem února byla stará hala stržena a v březnu zahájil stavitel Klarner stavbu základů pro novou halu. Vlastní konstrukci z 43 metrů širokých dřevěných nosníků vyrobila firma Tektum z Prahy ve spolupráci s chebským tesařským mistrem Blohmannem. Nová hala byla 96 metrů dlouhá, 43 metrů široká , 13 metrů vysoká a zakrývala plochu o rozloze 4 200 m2. Na celou konstrukci se spotřebovalo 600 kubíků dřeva a 10 000 kg šroubů. 15. dubna 1931 byla zahájena montáž nosné konstrukce a za 6 týdnů byla hrubá stavba dokončena.
Hlavní vstup do haly z výstaviště měl 5 dvojitých bran. Celkem měla hala 38 vstupů. Pro vnější nátěr byla zvolena slavnostní modrá barva. Vnitřní konstrukce zůstala nezakryta a její uspořádání odpovídalo požadavkům dobré akustiky. Na čelní západní stěně bylo stupňovité jeviště pro 3000 pěvců a v hledišti lavice pro 6000 posluchačů. Celkové náklady na stavbu pěvecké haly ve výši 550 000 korun byly z poloviny kryty půjčkou. Během války byla hala demontována a postavena jako výrobní hala na chebském letišti. Na jaře roku 1945 byla hala při bombardování zničena.
(bh)
Zobrazit více
